Aktuality

2 října 2019

Univerzita s firmou představily kaviárovou pleťovou nano masku

Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity, jediný český výrobce pravého černého kaviáru metodou, která neusmrcuje jesetery, společně se zástupci společností Ceskykaviar.cz s.r.o. a Nanopharma, a. s. představili nový produkt, který rozšiřuje kosmetickou řadu ČESKÝ KAVIÁR. Je jím suchá pleťová kaviárová nano maska.


Spojením nejpokročilejší technologie a na živiny bohatého kaviárového extraktu vznikla tato výjimečná kosmetika. Suchá pleťová maska využívá účinného nanovlákenného transportního systému. „Tato inovativní technologie pochází z Technické univerzity v Liberci a díky specifickým vlastnostem nanovláken zajistí pleti maximální možnou dostupnost vzácných a potentních aktivních látek,“ popisuje Ing. Liliana Berezkinová.

Společnost Ceskykaviar.cz s.r.o. se v minulém roce stala výhradním prodejcem kosmetických produktů nové obchodní značky CZECH CAVIAR – ČESKÝ KAVIÁR. Na vývoji těchto produktů se podílela a pod ochrannou známkou Sturgeon Friendly Caviar je do té doby distribuovala Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

„Rozhodli jsme se spojit s univerzitou, protože nás oslovil šetrný způsob získávání základní suroviny pro výrobu těchto produktů – jeseteřího kaviáru. Při tomto způsobu, na rozdíl od klasického získávání kaviáru, totiž není nutno jeseteří jikernačky usmrcovat. Tento faktor je pro nás z hlediska ochrany přírody velmi důležitý. Máme v úmyslu prodávat kosmetiku s výtažkem ze „sturgeon friendly“ kaviáru nejen v ČR, ale distribuovat ji i do dalších zemí, včetně Číny,“ říká ředitel společnosti Ceskykaviar.cz s.r.o Jiří Mrkvička.

Fakulta rybářství a ochrany vod JU stále zůstává výrobcem kosmetiky a spolu s firmou Ceskykaviar.cz s.r.o., která má na starosti obchod, marketing a distribuci, budou i nadále pracovat na rozšíření portfolia produktů.

„V současné době je spojení privátní firmy s univerzitou v ČR spíše výjimkou. Ve světě je ale tento model spolupráce, kdy soukromý subjekt obchodně uchopí výsledek výzkumu a vývoje, jehož tvůrcem je univerzita, zcela běžný a oboustranně výhodný. My ve spolupráci s univerzitou spatřujeme nejen ekonomický profit, ale především záruku kvality současných i budoucích produktů,“ doplnil Mrkvička.

Vedení licenčního jednání od začátku do konce a poskytnutí licence zajistila Kancelář transferu technologií Jihočeské univerzity, která se přenosem výsledků vědy a výzkumu JU směrem k aplikační sféře dlouhodobě zabývá. „Licenční smlouva v oblasti kosmetiky je asi nečekaná záležitost z hlediska struktury fakult JU a zaměření fakulty FROV, o to více jsme na tuto spolupráci pyšní,“ říká o smlouvě dr. Růžena Štemberková, vedoucí kanceláře.